Sprawozdanie za okres 2010-2014
Radlin, 23.10.2014r
S P R A W O Z D A N I E
z działalności Zakładowego Koła SiTG KWK Marcel
za okres czteroletniej kadencji od 29.09.2010r 10.2014r
Kończy się czteroletnia kadencja Zarządu Koła Stowarzyszenia Inżynierów
i Techników Górnictwa, działającego na Kopalni Marcel w Radlinie. Organizacja nasza, działalność swoją opiera przede wszystkim na bezinteresownym zaangażowaniu społecznym wszystkich członków Koła, którzy aktywnie włączali się w rozwiązywanie wielu problemów związanych z naszą kopalnią.
Zarząd Koła w czasie trwania ostatniej kadencji działał aktywnie: starał się, aby każde organizowane spotkanie służyło szlachetnym i szczytnym celom, takim jak zdobywanie dodatkowych informacji, wiedzy, doświadczeń, a przede wszystkim ugruntowanie starych znajomości i zdobywanie nowych przyjaciół.
Przez ostatnie 4 lata staraliśmy się zarówno kontynuować sprawdzone formy działania jak i poszukiwać takich, które integrowałyby naszych członków, szczególnie na płaszczyźnie intelektualnej i towarzyskiej. Działalność Koła była i jest wspierana przez Kierownictwo Kopalni oraz niektóre Organizacje Związkowe.
Na Walnym Zebraniu Członków Koła SiTG KWK Marcel, które odbyło się w klubie NOT w Radlinie w dniu 29.09.2010r, zgodnie ze statutem SiTG dokonano wyboru nowego Prezesa Koła oraz członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej
i Delegatów na Walne Zgromadzenie Oddziału na okres 4 letniej kadencji tj. na lata 2010 – 2014.
W skład Zarządu Koła weszli:
Prezes Koła: kol. Adam Robakowski
V-ce Prezes Koła: kol. Jacek Kowalczuk
V-ce Prezes Koła: kol. Adam Siedlaczek
Sekretarz Koła: kol. Damian Tomiczek
Skarbnik Koła: kol. Leon Topol
Członkowie Zarządu: kol. Adam Kozubek
kol. Ireneusz Heliosz
kol. Jarosław Pawelec
kol. Piotr Hlubek
kol. Dariusz Krakowczyk
kol. Andrzej Strójwąs
W skład Komisji Rewizyjnej Koła weszli:
Przewodniczący: kol. Paweł Wyputa
Członkowie: kol. Piotr Pękała
kol. Wojciech Cieślik
Delegatami Koła na Walne Zgromadzenie Oddziału wybrani zostali:
obligatoryjnie Prezes Koła kol. Adam Robakowski oraz:
kol. Adam Siedlaczek
kol. Adam Kozubek
kol. Jacek Kowalczuk
kol. Damian Tomiczek
kol. Jarosław Pawelec
W czasie trwania kadencji, Komisja Rewizyjna pracowała bez zmian osobowych w swoim składzie.
W związku z rozwiązaniem stosunku pracy i odejściem z dniem 27.11.2013r na emeryturę członka Zarządu Koła, Skarbnika kol. Leona Topol oraz złożoną przez niego pisemną rezygnacją z dalszego członkostwa w Zarządzie
i Stowarzyszeniu, koniecznym było uzupełnienie składu Zarządu Koła. W związku z powyższym, Zarząd Zakładowego Koła SiTG KWK Marcel, działając w oparciu o Statut SiTG uchwalony na XXV Nadzwyczajnym Walnym Zjeździe SiTG w Katowicach w dniu 7.11.2008r ze zmianami wprowadzonymi na XXVI Walnym Zjeździe SiTG w dniu 18.11.2011 § 79 ust. 10 i 13, dotyczący uzupełnienia składu Zarządu Koła, podjął Uchwałę nr 5/11/2013 z dnia 26.11.2013r, iż nowym członkiem Zarządu będzie osoba, która w wyborach do aktualnego Zarządu uzyskała największą liczbę głosów, a nie dostała się do Zarządu. Tą osobą był kol. Wolnik Krystian, który w wyborach obecnego Zarządu Koła uzyskał największą liczbę głosów spośród kandydatów, którzy nie weszli w skład Zarządu. Kol. Krystian Wolnik złożył pisemne oświadczenie w którym dobrowolnie zrezygnował z członkostwa w Zarządzie Koła. W tej sytuacji kolejnym kandydatem mogącym uzupełnić skład Zarządu był kol. Adam Ledwoń. O fakcie tym powiadomiony został przez V-ce Prezesa Koła, kol. Adama Siedlaczek. Jednocześnie Prezes Koła wyznaczył go do pełnienia funkcji Skarbnika. W dniu 20.05.2014r kol. Piotr Hlubek, który będąc na emeryturze ale zachowując prawa członka SiTG, złożył pisemną rezygnację zarówno z funkcji członka Zarządu jak i członka Stowarzyszenia. Z uwagi na zbliżający się termin końca kadencji aktualnego Zarządu, nie podjęto decyzji o uzupełnieniu składu Zarządu.
Pod względem organizacyjnym w okresie minionej kadencji nastąpił wzrost ilości członków naszego Koła.
W listopadzie roku 2010, kiedy swoją działalność rozpoczynał aktualny Zarząd, Koło liczyło 347 członków (w tym 297 pracowników i 50 emerytów).
W chwili obecnej liczba ta wynosi 381 członków (w tym 319 pracowników kopalni, 58 emerytów i 4 osoby z Centrali KW S.A.), tj. o 34 członków więcej, pomimo bardzo licznych odejść na emerytury, rezygnacje i zgony.
Zarząd Koła SITG Kopalni „Marcel” pracował w okresie minionej kadencji zgodnie ze Statutem, a Uchwały podejmowane na Zebraniach Zarządu Koła, jak również przedstawiane wnioski, dotyczyły bieżącej działalności Koła oraz współpracy z jednostkami nadrzędnymi takimi jak: Zarząd Oddziału czy Zarząd Główny SITG.
W czasie trwania kadencji 2010 – 2014r zorganizowano i zrealizowano następujące zadania:
- Odbyło się 20 zebrań Zarządu Koła, na których omawiana była bieżąca działalność Koła jak również realizacja przyjętych założeń Plany Pracy Koła.
- Członkowie Koła uczestniczyli w konferencjach i naradach technicznych organizowanych przez Kompanię Węglową S.A. i Zarząd Główny SITG, a także w konferencjach i naradach technicznych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Do nich zaliczyć należy: prelekcje w ramach tzw. „czwartków górniczych”, konferencje z cyklu „Szkoła Eksploatacji Podziemnej” oraz Konferencja naukowo – techniczna „Górnictwo – perspektywy i zagrożenia” organizowana przez CKI Rybnik.
- Członkowie Zarządu Koła uczestniczyli w wyjazdach specjalistycznych organizowanych przez Zarząd Oddziału oraz Zarząd Główny SITG takich jak: szkolenie sekretarzy i skarbników, które odbyło się w Kudowie, Bańskiej Szczawnicy i Puławach oraz 15 Europejskie Dni Górników i Hutników w Koszycach na Słowacji.
- W minionych czterech latach zorganizowano m.in.:
· 4 spotkania koleżeńskie dla naszych członkiń z okazji Dnia Kobiet,
· 3 turnieje strzeleckie z broni myśliwskiej o Puchar Prezesa Koła na strzelnicy w Rybniku Paruszowcu,
· zorganizowano spotkanie informacyjne w temacie racjonalizacji oraz trzy giełdy wynalazczości.
- Poza tym przygotowano i zrealizowano następujące wyjazdy techniczne:
· 3 wyjazdy na Międzynarodowe Targi w Katowicach oraz 2 wyjazdy na Targi Elektryczne do Bielska,
· wyjazd szkoleniowy i zwiedzanie Zakładu Przeróbczego Kopalni Piast,
· pokaz multimedialny firmy HASO na temat systemu identyfikacji osób na dole kopalni,
· prezentację nowoczesnego sprzętu spawalniczego firmy ASPA dla spawaczy z naszej kopalni,
· wyjazd techniczny do fabryki kabli Telefonika w Krakowie,
· wyjazd techniczny do fabryki łańcuchów Fasing w Katowicach,
· wyjazd do Lubina i zwiedzanie wraz ze zjazdem Kopalni Lubin oraz głębionego metodą mrożeniową szybu,
- Przy współpracy z PTTK Gronie zorganizowano kilka wyjazdów technicznych
i wycieczek z plenerowymi konkursami wiedzy historycznej i ogólnej takich jak: 4 kuligi w Ustroniu i Wiśle, połączone ze zwiedzaniem browarów w Cieszynie
i czeskim Radegaście oraz zwiedzaniem skoczni im. Adama Małysza i jego muzeum w Wiśle, wycieczka do Browaru Żywiec, na Kalwarię Zebrzydowską
i Muzeum Miniatur w Inwałdzie, wycieczka do Lichenia i Warszawy ze zwiedzaniem Centrum Nauki Kopernik, Majówka w Bacówce Biały Jeleń w Iwkowej, majówka połączona z uczestnictwem w XXV Rajdzie „Święto Roweru”, trzydniowa wycieczka w Pieniny ze spływem Dunajca i zwiedzaniem zamku w Niedzicy, wycieczka do Czech, ze zwiedzaniem Sztramberga, Rożnova, Koprzywnicy oraz druga w Javorickie Jaskinie do Zamku Bouzov
i Olomouca, wycieczka do Pszczyny i na Szyndzielnię. - Zorganizowano liczne wyjazdy techniczne ugruntowujące znajomość członków Koła w zakresie wiedzy o artystach polskiej i zagranicznej sceny – wyjazdy na kabarety i koncerty:
· Koncert Chóru Aleksandrowa,
· Widowisko muzyczne NOTRE DAME,
· Występ Grupy MoCarta,
· Dwa Spektakle Muzyczne „Sylwester na bis”,
· Operetka „Wesoła Wdówka”,
· Występ irlandzkiego zespołu Lord of the Dance,
· Koncert zespołu Budka Suflera oraz Felicjana Andrzejczaka, Izabeli Trojanowskiej, Piotra Cugowskiego i Ewy Farna,
· Koncert Krzysztofa Krawczyka,
· Spektakl „Zamknięty świat”,
· Spektakl „Forever King of pop musical”,
· Komedia erotyczna „Dzikie żądze”,
· Musical „Tarzan”,
· Przedstawienie mima Ireneusza Krosny,
· Przestawienie baletowe „Jezioro Łabędzie”,
· Koncert Wojciecha Maleńczuka,
· Widowisko muzyczne z udziałem Waldemara Malickiego,
· Spektakl „Dobry wieczór kawalerski”,
· Śląska Gala Humoru,
- Zorganizowano 4 wycieczki zagraniczne: do Paryża, Szwajcarii, Norwegii
i Anglii, kontynuując w ten sposób rozpoczęty w 2009r rajd po europejskich metropoliach. - Z myślą o Młodej Kadrze zorganizowano kilka integracyjnych wyjazdów m.in. dwa wyjazdy na Noc Świętojańską do Krakowa wraz ze zwiedzaniem Kopalni Soli w Bochni oraz Zamku na Wawelu w ramach plenerowego qwizu na temat „Historia kwiatu paproci – prawda czy mit”, zorganizowano towarzyskie spotkanie na kręgielni Reden, trzy wyjazdy na pokaz wybuchu pyłu węglowego i gaszenia pożaru metanu w Kopalni Doświadczalnej Barbara, czterokrotnie wyjeżdżano na pokazy wojsk NATO w Ostrawie, Wspólnie z ZZ KADRA zorganizowano wyjazd techniczny na Ukrainę szlakiem powieści „Ogniem i mieczem” oraz zorganizowano trzy zabawy taneczne w Dworku Śląskim oraz dwa razy Hotelu Amadeus.
- Zorganizowano trzy kolejne Spotkania Gwarków w tym 40 jubileuszowe, które zainicjowane w 1972 roku należą już do tradycji naszego Koła. W 2014 roku zostanie zorganizowana ta impreza po raz 42. Również Klub Seniora, działający przy Kole SITG KWK „Marcel”, przy naszym wsparciu organizuje swoje, corocznie Spotkania Gwarków.
- Wystąpiono do Zarządu Oddziału i po pozytywnym rozpatrzeniu uroczyście wręczono 78 Honorowych Odznak SiTG ROW IIo srebrna.
- Wyremontowano oraz pomalowano salkę w NOT na drugim piętrze, jako pomieszczenie stowarzyszeniowe do organizacji spotkań okolicznościowych.
- Uruchomiono stronę internetową naszego Koła, która na bieżąco jest aktualizowana i na której zamieszczane są zarówno informacje jak i sprawozdania z działalności Koła wraz z dokumentacją fotograficzną.
- Aby dotrzeć do jak największego grona czytelników, miesięcznik Wspólne Sprawy jest skanowany i drogą elektroniczną rozsyłany pomiędzy członków naszego Koła.