Obchody 220 lat górniczej historiiI w Czernicy
16.06.2017
Od ponad dwóch wieków Czernica koło Rybnika związana jest z górnictwem, co miało i ma ogromne znaczenie dla życia mieszkańców wsi.
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Rybniku przy wsparciu SDL Spichlerz, Wójta Gminy Gaszowice oraz wielu sponsorów zorganizowało część górniczą obchodów Jubileuszu 700 lat Czernicy i 220 lat jej górniczej historii. Nasze Stowarzyszenie ma dopiero 125 lat, ale jego działalność w dziedzinie integracji środowiska górniczego i pielęgnowania tradycji górniczych doskonale wpisuje sie w charakter organizowanej imprezy.
W ramach programu górniczego w dniu 16 czerwca 2017 odbyło się:
- odsłonięcie pamiątkowej tablicy w miejscu zapoczątkowania wydobycia węgla na czernickiej Babiej Górze,
- przemarsz korowódu historycznego „Czernica szkicowana węglem” ulicami wsi (ul. Biskupa i ul. Wolności)
W korowodzie udział wzięły delegacje górnicze, samorządowe, parlamentarzyści, dzieci i młodzież ze szkół i uczelni górniczych, orkiestra i mażoretki z kopalni Rydułtowy a także grupa mieszkańców wsi. Było również sporo członków SITG z tych okolic.
W otoczeniu Zameczku odbyła się prezentacja firm zajmujących się produkcją i montażem urządzeń energii ekologicznej, firm remontowo - budowlanych, samochodów hybrydowych Toyota, walorów wody z naszych kranów oraz miodu – efektu pracy pszczół i pszczelarza z Czernicy.
Swoją ofertę zaprezentował również Rybnicki Bank Spółdzielczy oraz Wydział Ochrony Środowiska Gminy Gaszowice.
Wieczorem w Zameczku miała miejsce tradycyjna Biesiada Górnicza, w trakcie której odbyły się ceremoniały z zebrań gwarków, między innymi: skok przez skórę, wręczenie szpad górniczych, pojedynek piwny itd. W ławie Starych Strzech zasiadali m.in. v-ce prezes ZO SITG w Rybniku – kol. Wojciech Kłosok oraz członek Zarządu Oddziału SITG – kol. Wiesław Grzybowski.
Podczas biesiady dokonano również zbiórki pieniężnej na rzecz podopiecznych sierot z Fundacji Rodzin Górniczych.
Jednym z ważniejszych punktów biesiady było przekazanie „Zameczkowi” portretu Albiny von Roth - dawnej właścicielki posiadłości. Obraz został namalowany przez artystę z Raciborza.
W Czernicy udokumentowany początek wydobycia węgla kamiennego datuje się na rok 1797 czyli przed 220 laty (zapisy historii parafii w Pstrążnej). Początkowo wydobywano węgiel z pokładów, których wychodnie były niemal na powierzchni ziemi, a dopiero po roku 1806 uruchomiono kopalnie „Sack” i „Charlotte”. Na czernickiej „Babiej Górze” wykonano szereg kilkudziesięciometrowych szybów i sztolni odwadniających. W późniejszych latach powstało w okolicach Czernicy i Rydułtów kilka małych kopalń, które później zostały połączone jako Zjednoczona Kopalnia „Charlotte”. Po II wojnie światowej kopalnia przyjęła nazwę „Rydułtowy”. Na terenie Czernicy zgłębione zostały trzy znaczące w tamtych czasach szyby: Cecylia (Cila) i dwa szyby Erbreich. Wydrążono również 727 metrowy tunel linii kolejowej z Rydułtów do Nędzy.
Na przełomie XIX i XX wieku funkcjonowało Czernickie Gwarectwo Węglowe.
Jak widać, elementów górniczych w historii Czernicy jest bardzo dużo.
Poza węglem kamiennym w latach 1840-1961 na terenie Czernicy wydobywano także gips.
Cieszy nas aktywność społeczeństwa Czernicy w przypominaniu górniczych dziejów miejscowości. Duża w tym zasługa naszych działaczy i członków mieszkających w tych okolicach. Nie można jednak pominąć władz gminy Gaszowice i Stowarzyszenia Spichlerz, bo dzięki ich aktywności możliwe było zorganizowanie tej uroczystości.